Našej Zemi hrozí drastická klimatická zmena s ďalekosiahlymi následkami na globálnej úrovni. Sú však medzi nami ľudia, ktorí sa rozhodli zvádzať konkrétne zápasy na lokálnej úrovni, v nikdy nekončiacom boji o jedinečný strom, pár kilometrov rieky či kus doliny. Naša inscenácia hovorí práve o týchto ľuďoch a ich hodnotových bojoch.
V apríli 2021 sme spustili na stredné školy výzvu Povedzte to NAHLAS, ktorou sme chceli osloviť všetkých, ktorým záleží na našom životnom prostredí a sú rovnako „zapálení pre klimatickú krízu“ ako Greta Thunberg. Vyzvali sme ich, aby nám napísali o tom, čo im robí starosti a pomohli nám pochopiť, ako vnímajú problémy týkajúce sa nášho životného prostredia. Príspevky študentov a študentiek sa stali inšpiráciou pri tvorbe našej inscenácie Nahlas.
Celú inscenáciu Nahlas spája príbeh Ofélie a Hamleta ako aj hlavný motív z hry – byť či nebyť, trpne znášať, to čo je, či pozdvihnúť „zbraň“ a meniť veci? Z Ofélie sa stáva Greta, ktorá volá o pomoc. Chceme počuť jej hlas? Každý hlas sa predsa počíta. Rovnako ako každé kilo emisií. Ekonomicky nemôžeme rásť do nekonečna. Alebo môžeme? Je nevyhnutné zatiahnuť brzdu. Nemôžeme predsa obetovať naše lesy a národné parky, aby sa tí najbohatší z nás mohli popri lyžovaní kúpať vo vírivkách, hrať konské polo na ľade vzácneho plesa, či sa vyviesť lanovkou do stredomorskej reštaurácie na Ďumbieri. Alebo môžeme? Byť či nebyť? Kto nám odpovie?
Inscenácia Nahlas je realizovaná s diskusiou s tvorcami a odborníkmi na dané témy a má za cieľ hovoriť nielen divadelným jazykom o dôležitých témach, ale aj diskutovať s mladými divákmi a rozvíjať kritické myslenie.
Naša inscenácia si požičala názov od veľmi významnej ekologickej iniciatívy Bratislava/nahlas, ktorá sa stala verejne známou vydaním rovnomennej publikácie (1987). Zviditeľnením jej aktivít v inscenácii chceme poukázať na historickú kontinuitu záujmu o riešenie ekologických otázok v našom kultúrnom priestore a tiež inšpirovať dnešných a potenciálnych aktivistov a aktivistky. Ochranárstvo bolo pred 30 rokmi najsilnejšou alternatívnou spoločenskou silou. Kde sa nachádzajú tieto hodnoty pre nás dnes?
Je dôležité, aby boli mladí ľudia informovaní aj o tom, čo sa deje v ich bezprostrednej blízkosti. Pretože klimatická kríza nie je len o tom, že sa topia ľadovce a ničia sa pralesy kdesi veľmi ďaleko od nás. Deje sa to aj priamo pod naším nosom a možno mnohí o tom ani netušíme. V roku 2006 bola v Demänovskej doline hrubým spôsobom porušená zásada slobodných volieb. Nový územný plán s povolenou výstavbou, ktorá zasahovala do národného parku, nebol nikdy posudzovaný z hľadiska vplyvov na životné prostredie. V silných dňoch prejde rezerváciou 7000 áut, mikroplasty z oteru pnenumatík sa dostávajú do prírody a vodných zdrojov, v jaskyniach je cítiť kanalizáciu, vysychajú potoky...
A čo s tým spravíme my? Budeme sa biť alebo nebiť? Povieme to nahlas, alebo budeme mlčať?
Napísali o inscenácii NAHLAS v médiách (výber):
Čas trvania predstavenia je približne 60 minút
Ďakujeme veľmi pekne za podnetné a emočne silné predstavenie, páčilo sa študentom aj nám učiteľom. V súčasnej dobe je dôležité pre mladú generáciu poukazovať na environmentálnu problematiku, ktorá sa týka nás všetkých a rozvíjať diskusie na tieto témy. Prajeme aj naďalej kopec tvorivých nápadov a ich jedinečnú realizáciu.
SOŠ, Bratislava
Text a réžia: Ján Šimko
Dramaturgia: Zuzana Palenčíková
Scéna a kostýmy: Von Dubravay
Hudba: Matúš Homola
Videoart: Adam Hanuliak
Animácie: Boris Vitázek
Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík
Daniela Hainová
0940 984 484
objednavky@divadelnecentrum.sk