Prostredníctvom príbehov troch mladých ľudí inscenácia poukazuje na totalitné praktiky bývalého režimu (sledovanie ŠTB, domové prehliadky, obmedzovanie slobody, úteky cez hranice), objasňuje pád režimu v roku 1989 a nedokonalú snahu o nastolenie demokratického poriadku. Naša inscenácia nekončí pred tridsiatimi rokmi, ale v súčasnosti. Keď sme sa opäť ocitli na hrane a začali sme volať po slušnosti a tolerantnej krajine, ktorá si váži slobodu a kritické myslenie.
V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.
Kto nesúhlasil s politikou Komunistickej strany Československa alebo s tým, čo robili jej chránenci, musel svoj názor tajiť, klamať alebo sedieť vo väzení. Žiť v paralelnom vesmíre, v akejsi sivej zóne, kde sa tajne organizovali bytové semináre, divadlá a výstavy, vydávali a rozširovali samizdaty. Títo ľudia bytostne pociťovali potrebu slobody. Napriek sledovaniu, výsluchom, ponižujúcim domovým prehliadkam nachádzali zmysel v tom, prečo trpieť pre dôležité veci. Aké však boli tvoje šance po pätnástom roku života, keď nerozhodovali tvoje schopnosti a talent, ale správanie tvojich rodičov?
Totalitný režim sa udržiaval vďaka početnej a dobre vyzbrojenej armáde, polícii, tajnej polícii a ochrannej ruke Sovietskeho zväzu. V ľuďoch zámerne pestoval strach a kupoval si ich lojalitu. Mocný režim napokon zvrhli pokojné protesty ľudí na námestiach. Slobodu sme si vybojovali bez tankov a krviprelievania presne pred tridsiatimi rokmi. Ako to tu vyzeralo predtým, čo sa dialo vtedy na námestiach a aké sú hodnotové prepojenia Nežnej revolúcie na súčasnosť?
Autorská dokumentárna inscenácia November 1989 (Sľúbili sme si…) predstavuje zavŕšenie trilógie dokumentárnych inscenácií režiséra Jána Šimka My sme tu doma (2017) a Fake News 1948 (2018), ktoré realizoval pre Divadelné centrum.
Čas trvania predstavenia je približne 60 minút
Dobrý deň prajem, ďakujeme veľmi pekne za krásne predstavenie "November 89". Zo strany učiteľov aj žiakov som počula samé pozitívne komentáre. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Piaristická spojená škola F. Hanáka, Prievidza
Predstavenie November 1989 sa žiakom a študentom našej školy páčilo. Bolo urobené veľmi pútavou formou, zrozumiteľne vysvetlené udalosti Novembra 1989, podložené multimediálnou prezentáciou. Určite odporučam aj ostatným školám, nakoľko dnes mladá generácia o udalostaich Novembra 1989 vie veľmi málo a touto formou, ktorá bola pre mládež zrozumiteľná, inovatívna a dynamická sa aspoň sčasti dozvedia viac o dôležitých udalostiach našich dejín.
Mgr. Stromko Martin, Gymnázium Poprad Dlhé Hony
Divadelná inscenácia bola pre študentov i dospelých divákov veľmi zaujímavá a inšpiratívna najmä kvôli prepojeniu minulosti a súčasnosti. Príbeh, ktorý opisoval životy mladých ľudí počas totalitného režimu, totiž neskončil "pádom režimu", ale poukázal na podobnosti aj v súčasnej dobe, ktorá je študentom blízka. Vynikajúco hodnotíme aj multikultúrne spracovanie príbehov (príbeh rómskeho dievčaťa) a zapojenie divákov do priebehu divadelného predstavenia. Ďakujeme za takto originálne spracovanú tematiku!
M. Magulová, Súkromná obchodná akadémia DSA ,Žiar nad Hronom
Ďakujeme veľmi pekne za podnetné a emočne silné predstavenie, páčilo sa študentom a nám učiteľom pripomenulo časy, s ktorými máme väčšina osobnú skúsenosť. V súčasnej dobe je dôležité, aby sme mladej generácii ukázali spoločenské javy a pripomínali históriu formou zážitkového predstavenia a pomocou osobných príbehov. Prajeme aj naďalej kopec tvorivých nápadov a ich jedinečnú realizáciu.
M.Polončáková SZŠ Moyzesova, Košice
Dobrý deň, ďakujem pekne za včerajšie predstavenie, ktoré sa nám veľmi páčilo a mali sme z neho krásny a bohatý umelecký zážitok.
Mgr.Viktória Virčíková, SHA - Dufincova, Michalovce
Koncept inscenácie, text a réžia: Ján Šimko
Dramaturgia: Zuzana Palenčíková
Odborná spolupráca: Ľubomír Morbacher (Living Memory, ÚPN)
Výtvarný koncept, scénografia a kostýmy: Von Dubravay
Videoart: Adam Hanuliak
Animácie: Boris Vitázek
Hudba: Matúš Homola
Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík
Daniela Hainová
0940 984 484
objednavky@divadelnecentrum.sk